Utilizarea excesivă a acetaminofenului provoacă 150 de decese pe an în SUA

Acetaminofenul, unul dintre cele mai utilizate medicamente din lume, poate duce la moarte dacă este luat în exces. Așa a arătat un studiu realizat de Pro Publica, nonprofit din SUA. Datele, consultate în Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) sunt alarmante: din 2001 până în 2010, aproximativ 150 de americani au murit în fiecare an din cauza otrăvirii după ce au luat acetaminofen, ingredientul activ în analgezice precum Tylenol și Sonridor.

Aceste decese s-au produs din cauza supraîncărcării pe care o consumă doza mare (mai mult de 4g / zi) de medicament cauzează ficatul. În plus, combinarea consumului de alcool poate duce și la leziuni grave ale organelor, cum ar fi insuficiența hepatică, care poate fi fatală.

Această problemă este îngrijorătoare, deoarece acetaminofenul este vândut la ghișeu, astfel încât pacientul poate ajunge să ia prea multe capsule într-o perioadă scurtă de timp, pentru a remedia o durere și poate duce la supraîncărcare hepatică.


În SUA, Agenția de Reglementare a Alimentelor și Medicamentelor din SUA (FDA) a solicitat lent prospectele pentru a oferi informații importante despre riscurile dozelor mari și combinația lor cu alcoolul și alte medicamente. Cu toate acestea, în zilele noastre, atât în ​​Brazilia, cât și în SUA, pliantele aduc aceste informații. Prin urmare, este esențial să citiți și să urmați instrucțiunile conținute în document înainte de a lua orice medicament.

În Brazilia, potrivit unui articol din ziarul Folha de São Paulo, nu există date concrete despre intoxicații cu paracetamol.

De remarcat este faptul că auto-medicația este foarte periculoasă și trebuie evitată. Chiar și medicamentele care par mai sigure pot fi fatale în doze și ingestii incorecte. Obțineți asistență medicală înainte de a lua medicamente și nu ascundeți informații în momentul programării. A spune adevărul despre obiceiurile tale poate preveni probleme mai grave.

Cu informații din ziarul Folha de São Paulo și site-ul de specialitate MedicineNet

Hanibal Dumitrascu - Utilizarea excesiva a calculatorului. Efecte asupra psihicului copilului. (Octombrie 2021)


  • 1,230